Jedním z mnoha způsobů jak upravit svůj jídelníček a zhubnout je dodržování dělené stravy. Co přesně dělená strava znamená a co je potřeba při ní dodržovat?
Předem je třeba říct, že se ani tak nejedná o dietu, ale spíše o celkovou úpravu jídelníčku a životního stylu. U nás se koncept dělené stravy proslavil v 90. letech především díky herečce a zpěvačce Lence Kořínkové, která je jeho velkou propagátorkou a na téma dělené stravy a správné výživy napsala několik knih. Principem dělené stravy je rozdělení všech potravin do tří základních skupin (bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny) s tím, že bílkoviny a sacharidy nelze konzumovat dohromady. Naopak neutrální potraviny lze kombinovat s oběma zbylými skupinami. Je to z toho důvodu, že zatímco bílkoviny potřebují pro strávení v trávicím traktu nízké pH, naopak sacharidy potřebují pH vysoké. Proto je třeba, aby je tělo netrávilo dohromady, ale odděleně. Co to v praxi znamená? Podle těchto zásad si například nemůžeme dát k obědu maso s přílohou z brambor, protože by se jednalo o nepovolenou kombinaci. Můžeme si k němu dát třeba zeleninový salát, který patří do neutrální skupiny. Během jednoho dne můžeme jíst buď pouze bílkoviny a neutrální potraviny, nebo pouze sacharidy a neutrální potraviny. Dodržování dělené stravy má nesporné výhody – jednou z nich je fakt, že je možné ji na rozdíl od jiných diet dodržovat dlouhodobě, aniž by to mělo nepříznivý vliv na náš organismus. Dalším plusem je, že při tomto jídelníčku lidé hodně přemýšlí nad tím, co vlastně jedí a ve výsledku pak jedí mnohem zdravěji než předtím. I s tímto jídelníčkem se dá
zhubnout, i když se nejedná o tak velký úbytek na váze jako v případě jiných diet. Kromě již zmíněné Lenky Kořínkové patří k příznivcům dělené stravy např. modelka Liz Hurley nebo americká herečka a zpěvačka Jennifer Love Hewitt.