Domů>Body Mass index
Jedním z ukazatelů, podle kterých si můžeme spočítat, jestli je naše váha v normě, je index tělesné hmotnosti (body mass index), zkráceně BMI. K tomu, abychom si ho mohli vypočítat, potřebujeme znát svoji přesnou výšku a váhu. BMI pak zjistíme tak, že vydělíme svou hmotnost výškou (v metrech) na druhou. Podle čísla, které nám vyjde pak zjistíme, jestli netrpíme podváhou nebo naopak nadváhou či obezitou. Ideální je, pokud máme výsledné číslo v rozmezí 18,5 až 25. Pokud naše BMI klesne pod hodnotu 18,5, tak už se jedná o podváhu, která s sebou nese zdravotní rizika. Naopak od 25 nahoru už se jedná o nadváhu a od 30 o obezitu. V každém případě číslo, které udává index BMI je spíše orientační a je třeba brát ho s rezervou – lidé, kteří mají hodně svalové hmoty, mohou mít BMI vyšší, ale přesto se u nich nejedná o nadváhu. Pokud se domníváte, že vaše váha není v pořádku (ať už je příliš vysoká nebo naopak příliš nízká) je lepší poradit se s lékařem nebo jiným specialistou, který vás vyšetří a zhodnotí, jestli je váha v pořádku nebo ne. Index tělesné hmotnosti BMI se používá od poloviny devatenáctého století, kdy ho vytvořil belgický matematik Adolphe Quetelet. Od té doby je BMI asi nejpoužívanějším ukazatelem pro výpočet ideální váhy. Na internetu je velké množství stránek s BMI kalkulačkou, kde stačí jen dosadit naši hmotnost a výšku a ukáže se výsledek, včetně kategorie do které patříme. Některé BMI kalkulačky výpočet rozlišují i podle pohlaví a podle věku člověka. Je tedy dobré si alespoň občas zkontrolovat, jak na tom jsme, abychom měli alespoň přibližnou představu. Zvláště vysoká BMI nad 30 už mohou znamenat značná zdravotní rizika, jako např. onemocnění srdce nebo cév, nebo cukrovku – pak je třeba po poradě s odborníkem upravit jídelníček, přidat více pohybu a změnit svůj životní styl.
 

Hubnutí snadno a rychle s našimi odbornými poradci.

Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

facebook Extrasexshop.cz

Kolik je vám let?

18-30

36%

30-40

32%

40-50

33%

Hlasovalo: 4183 uživatelů

Jízdní kola, cyklistické a sportovního vybavení a doplňky. Fletxor je účinnou pomocí při artróze. Výčepní zařízení do každé restaurace, nebo hospody. Kvalitní, levné sacharidy a gainery nabízí e-shop Sacharidy-proteiny.cz.

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!


Kvalitní a levná horská kola nabízí eshop Levná-horská-kola.cz.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte Další informace